Monoterapie boceprevirem u zatím neléčených pacientů s chronickou hepatitidou C genotypu 2/3 a jeho antivirová aktivita
Léky ze skupiny přímo působících antivirotik (DAA), kam řadíme boceprevir a telaprevir, byly již schváleny pro terapii virové hepatitidy C (HCV).
Léky ze skupiny přímo působících antivirotik (DAA), kam řadíme boceprevir a telaprevir, byly již schváleny pro terapii virové hepatitidy C (HCV). Doposud dostupné studie prokázaly velmi pozitivní účinek léčby trojkombinací (pegylovaný interferon alfa, ribavirin a boceprevir) především u pacientů s HCV s genotypem 1. Argentinská studie se zaměřila na možnost použití DDA u HCV genotypu 2 (G2) a 3 (G3).
Metody
V experimentu vědci hodnotili aktivitu bocepreviru a telapreviru in vitro třemi metodami. Zkoumali aktivitu proti izolovaným enzymům (NS3/4A enzyme assay), aktivitu v testu zaměřeném na replikony (HCV replicon assay) a dále provedli cell-based HCV NS3/4A protease assay, kdy byly vzorky NS3/4A naklonovány s využitím vzorků od pacientů dosud proteázami neléčených, kteří však nebyli součástí klinické studie. Fáze I klinické studie hodnotila protivirovou aktivitu bocepreviru v monoterapii (200 mg dvakrát denně, 400 mg dvakrát denně, 400 mg třikrát denně) v porovnání s placebem v průběhu 14denní terapie u pacientů s HCV G2/G3 dosud neléčených.
Výsledky
Boceprevir a telaprevir podobně inhibovaly G1 a G2 NS3/4A enzymy, dále replikaci v G1 a G2 replikonech a v cell-based assay. Nicméně telaprevir ukázal nižší potenciál v porovnání s boceprevirem proti HCV G3a enzymu, nižší potenciál u G3a replikonu a také proti HCV G3a NS3 izolátu v cell-based assay. U pacientů s HCV G2/G3 dosáhla léčba boceprevirem (400 mg třikrát denně) maximálního průměrného poklesu HCV RNA o 1,60 log oproti 0,21 log při podávání placeba.
Závěr
In vitro byl boceprevir byl aktivnější než telaprevir proti HCV G3 NS3/4A enzymu v biochemickém i buněčném pokusu a proti G3 izolátům v replikonovém pokusu. Při terapii dosud neléčených pacientů infikovaných HCV G2/G3 pomocí bocepreviru (400 mg třikrát denně) došlo k poklesu hladiny HCV RNA srovnatelnému s poklesy pozorovanými při stejné dávce u pacientů s HCV G1 infekcí (dříve léčených).
(boba)
Zdroj: Silva M. O. at al. Antiviral Activity of Boceprevir Monotherapy in Treatment-Naive Subjects With Chronic Hepatitis C Genotype 2/3. J Hepatol. Publikováno online 27. února 2013; doi: 10.1016/j.jhep.2013.02.018.