Depresivní symptomy u pacientů s chronickou hepatitidou typu C
Souvislostí mezi poruchami nálady a koncentrací různých cytokinů se již zabývalo velké množství studií. Depresivní symptomy jsou pozorovány u chronických infekčních nemocí často, chronickou hepatitidu typu C nevyjímaje.
Souvislostí mezi poruchami nálady a koncentrací různých cytokinů se již zabývalo velké množství studií. Depresivní symptomy jsou pozorovány u chronických infekčních nemocí často, chronickou hepatitidu typu C nevyjímaje. Svoji roli zde hraje pravděpodobně deficientní serotoninergní přenos. Cytokiny mohou snižovat koncentraci serotoninu snížením dostupnosti tryptofanu a změnou podílu kynurenin/tryptofan.
K upřesnění vztahu mezi koncentrací cytokinů a depresí u pacientů trpících hepatitidou typu C byla vyšetřena skupina osob s hepatitidou C (N = 16) a skupinka osob netrpících hepatitidou C (N = 7). Vylučovací kritéria zahrnovala abusus návykové látky, psychotické onemocnění, cirhózu jater a terapii interferonem.
K určení míry depresivity účastníků byla využita Beckova škála depresivity (Beck Depression Inventory-II, BDI-II). Pacientům bylo rovněž provedeno vyšetření krve se stanovením koncentrace interleukinu 1-β (IL-1β), interleukinu 10 (IL-10) a cytokinu tumor necrosis factor-α (TNF-α). Ke statistickému zhodnocení byl použit t-test. U pacientů s chronickou hepatitidou typu C byla odhalena statisticky významná korelace mezi mírou deprese stanovenou pomocí skóre v BDI-II a koncentrací IL-1β a TNF-α.
Koncentrace zánětlivých cytokinů tedy přímo souvisí s psychickým stavem nemocných. Další studie by se měla zaměřit na zkoumání procesů na molekulární úrovni, jež zprostředkovávají tento vztah, a na hledání příčiny. Způsobuje horší psychický stav nemocných větší zánětlivou odpověď organismu, nebo působí zánětlivé cytokiny na nervové buňky, a tím vyvolávají symptomy deprese?
(hul)
Zdroj: Loftis JM, Huckans M, Ruimya S, Hinrichs DJ, Hauser P. Depressive symptoms in patients with chronic hepatitis C are correlated with elevated plasma levels of interleukin-1β and tumor necrosis factor-α. Neuroscience Letters 2008;430:264–268.