Délka léčby

Léčba trvá u většiny pacientů standardně 3-12 měsíců. Jejím cílem je dosažení stavu, kdy virus není v krvi zjistitelný při ukončení léčby a ještě šest měsíců poté.

V případě užívání kombinace DAA se délka léčby většinou pohybuje mezi 12 a 24 týdny, což znamená výrazné zkrácení nutného užívání léků.

V průběhu léčby je nemocný průběžně sledován. Důležitá je především hodnota viremie, tedy počet virů v mililitru krve. Pokud není virus již po třech měsících léčby zjistitelný, je velmi dobrá pravděpodobnost, že léčba bude úspěšná. Pokud v průběhu prvních tří měsíců naopak nedochází ke snížení viremie, šance na úspěšné vyléčení dramaticky klesá.

Co když zabere?

I po ukončení léčby čekají nemocného občasné návštěvy lékaře. Pravidelně prováděné testy slouží k ujištění, že nedošlo k nové aktivaci viru. V určitém procentu případů totiž dochází k takzvanému relapsu. Virus již není v těle patrný, ale po vysazení léčby se znovu objeví. Ze zkušenosti je známo, že pokud k takovému opětovnému vzplanutí infekce dojde, stane se tak nejpozději do půl roku po ukončení léčby (zpravidla však do tří měsíců). Dá se tedy říci, že pokud není virus v těle patrný půl roku po ukončení léčby, je vyhráno. Tento stav se označuje jako setrvalá virologická odpověď (SVR – Sustained Viral Response). Návrat infekce již v takovém případě není pravděpodobný.

Úspěšná léčba zamezuje riziku přechodu onemocnění do jaterní cirhózy a vzniku rakoviny jater. Je důležité si ale uvědomit, že ani vyléčená virová hepatitida C vám nezaručuje imunitu proti další nákaze.

Co když ne?

Léčbu může lékař v některých případech ukončit i předčasně. Zpravidla se jedná o situace, kdy se objeví závažné nežádoucí reakce, nedostatečná odpověď na léčbu nebo jiné komplikace. Účinky interferonu se projeví už po třech měsících léčby. Trvale zvýšené hladiny jaterních enzymů a neměnná (nebo zvyšující se!) virová nálož jsou důvodem pro jeho vysazení.

Transplantace jater

V souvislosti s hepatitidou C se často zmiňuje i transplantace jater. Jde o poslední možnost terapie. Dává naději lidem trpícím cirhózou s komplikacemi nebo rakovinou jater. Může dát šanci na kvalitní, plnohodnotný a produktivní život. Ani pak bohužel není vyhráno. Virus zůstává v těle i po transplantaci a hepatitida C může postihnout i nová játra. Celý proces tak začíná znovu.Transplantace je skutečně až poslední možnost léčby.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?